dochód pasywny

Dochód Pasywny – Zarabianie w Internecie kontra Praca na Etacie

Witam serdecznie! Zapraszam na wpis, który rozwieje wszelkie wątpliwości na temat pojęcia dochód pasywny. Opowiem o różnicach między pracą na etacie, a zarabianiem w internecie oraz czy warto i w jakim przypadku rezygnować z pracy na etacie. Zapraszam!

Biznes idealny czyli dochód pasywny

Większość ludzi słyszała o pojęciu dochodu pasywnego. Dla tych co nie słyszeli. Dochód pasywny to sposób zarobku, który jest uzyskiwany bez stałego zaangażowania własnej pracy. W skrócie wygląda to tak, że raz wykonana praca daje nam zysk przez bardzo długi czas. Wydaje mi się, że każdy kto chodź raz usłyszał o tym pojęciu, od razu, zaraził się jego piękną ideą. No bo kto normalny nie chciałby pójść do pracy przez załóżmy jeden tydzień, a następnie zbierać owoców tej pracy przez bardzo długi czas? Piękna idea, prawda?

W e-biznesie funkcjonuje bardzo wiele sposobów zarobku. Nie wszystkie jednak opierają się na zasadzie dochodu pasywnego. Niektóre po prostu wymagają codziennej pracy gdyż bez tego praktycznie nie ma efektów. Postaram się poniżej wymienić najpopularniejsze sposoby uzyskiwania dochodu pasywnego.

Tak więc e-biznes podzielimy sobie na dwie kategorie czyli sposoby legalne oraz „szarą strefę”.

Najpopularniejsze sposoby dochodu pasywnego:

Legalne sposoby:

  • sprzedaż własnych produktów,
  • promowanie produktów innych ludzi (programy partnerskie),
  • MLM – marketing wielopoziomowy, softmarketing,

Szara strefa:

  • piramidy finansowe (wszelkie struktury finansowe oparte o schemat Ponziego, Revshare),
  • fake content SUB SMS i SMS Premium (oferowanie nieistniejącej zawartości czyli oszustwo),

Przy osiąganiu dochodu pasywnego warto skupić się na legalnych sposobach. Wchodzenie w tak zwaną „Szarą strefę” może wiązać się nie tylko z dużym ryzykiem utraty pieniędzy ale także kłopotami z prawem. Powinno zależeć nam na tym aby zbudować stabilny dochód pasywny, a nie martwić się każdego dnia czy gotówka nadal będzie dopływać i czy ktoś nie posądzi nas o przestępstwo.

Podsumowując, dochód pasywny jest wtedy kiedy wykonamy pracę przez określony krótki czas, a następnie osiągamy zyski z tej pracy przez długi czas. Przykładem może być stworzenie własnego poradnika. Napisanie takowego zajmuje średnio miesiąc, pracując 2 godziny dziennie 3 razy w tygodniu. Sprzedając taki poradnik uzyskujemy zyski tak długo jak będzie on aktualny.

To oczywiście tylko przykład. Jest wiele metod na uzyskanie dochodu pasywnego i pewnie dużo będzie jeszcze wymyślonych.

 

Praca na etacie, realia

Praca na etacie jest przeciwieństwem pojęcia dochodu pasywnego. Jesteśmy do niej przygotowywani od naszych wczesnych lat. Dosłownie od przedszkola. W skrócie wygląda to tak, że musimy pójść do szkoły, przesiedzieć tam 4-6 godzin i z tego tytułu osiągamy zysk czyli w tym przypadku wiedzę. Następnie przychodzą późniejsze klasy szkolne. Wymaga się od nas coraz więcej, a także spędzamy w szkole coraz więcej czasu. Kolejny krok to szkoła średnia i tak dalej…

Kończąc szkołę idziesz do pracy. Schemat jest dokładnie ten sam. Poświęcasz określoną ilość czasu i otrzymujesz z tego tytułu dochód pieniężny. Z czasem zarabiasz coraz więcej ale także wymaga się od Ciebie coraz więcej. I tak dalej, aż do emerytury, która wcale nie jest wybawieniem bo dopiero teraz będziesz się musiał zastanawiać, jak przeżyć za 1500 zł netto miesięcznie. Oczywiście wiele starszych osób otrzymuje dużo niższą emeryturę…  Jeżeli ktoś miał oszczędności to pół biedy. Nie oszukujmy się jednak. Nie wszyscy zarabiają tyle, żeby odkładać.

Reasumując… Praca na etacie jest dosłownym wymienianiem swojego czasu na pieniądze. Kiedy jeszcze jesteśmy młodzi i silni jest w porządku. Problemy zaczynają się jednak wtedy kiedy jesteśmy chorzy lub zbyt słabi aby pracować.

 

Ludzie zaczynający w e-biznesie

Wielu młodych ludzi, którzy jeszcze dobrze nie zaczęli pracować na etacie ma problem z właściwą interpretacją zarabiania w internecie. Szczególnie często spotykam się z tym, na bardzo popularnym forum o zarabianiu w internecie. Tam po prostu mogę ich obserwować.

Wygląda to mniej więcej tak:

Człowiek, który dopiero co usłyszał o możliwości zarabiania pieniędzy w internecie zakłada nowy dziennik na forum i pisze…

„Rzucam etat i zaczynam zarabiać w internecie”

W praktyce wygląda to tak, że nasz bohater zostaje odcięty od jakiegokolwiek dochodu. Przy legalnych i zyskownych metodach zarobku w internecie, na pierwsze zarobki trzeba nie kiedy poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Trzeba mieć także własny pomysł i być kreatywnym. Na klikaniu w ankiety nie zarobimy fortuny. Najczęściej po kilkunastu dniach taki człowiek zaczyna się frustrować, że nie osiągnął zysku lub jest on znikomy. Pieniędzy coraz mniej, a żyć za coś trzeba. Nasz bohater zaczyna więc szukać metod szybkiego zarobku. Tak też kończy się jego przygoda z zarabianiem, gdyż nie da się szybko zarobić w internecie. Przynajmniej nie na początku swojej przygody.

 

Gdzie leży problem?

Myślę, że odpowiedzi jest wiele ale nasuwają mi się trzy główne problemy:

Niewłaściwe wyobrażenie o pracy w internecie

Wielu początkujących myśli, że praca w internecie jest łatwa. Wielokrotnie już pisałem, że to kłamstwo. Jakakolwiek w miarę dochodowa praca w internecie wymaga umiejętności i pomysłu oraz wytrwałości, o której napiszę poniżej. Ludziom nowym zainteresowanym e-biznesem mówię:

Nie wierzcie w cuda! Nie ma nic za darmo, a na wszystko trzeba zapracować. Dodatkowo „złote biznesy” najczęściej wcale nie są takie złote. Zawsze starajcie się sprawdzić jak najwięcej informacji na temat sposobu, którym jesteście zainteresowani.

 

Organizacja własnego czasu

Najważniejsza według mnie rzecz w każdym biznesie to umiejętność organizacji własnego czasu. Oczywiście zależy to od rodzaju pracy jaką wykonujemy w internecie. Jeżeli już zrezygnowałeś z pracy na etacie i sam jesteś swoim szefem to musisz odpowiednio zaplanować swój dzień. Przede wszystkim dyscyplina czyli wstań rano! Oczywiście mówię tutaj o wczesnych godzinach jak 7:00, a nie 10:00. Następnie zjedz śniadanie, wypij kawę czy co tam lubisz i zacznij od pracy. Przyjemności zostaw na popołudnie. Pamiętaj jednak aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na pracę. Pracując 20 minut dziennie, 3 razy w tygodniu raczej nie podbijesz świata 🙂

 

Wytrwałość

E-biznes kieruje się swoimi własnymi prawami. Najczęściej na pierwsze zyski trzeba poczekać. Wielu ludzi zarabia bardzo mało lub nie zarabia nic w internecie ponieważ brak im wytrwałości. Jest to bardzo ważne, „Nie od razu Kraków zbudowano”

 

Nie ograniczaj się tylko do jednej do jednej metody pracy

Właściwe podejście zakłada inwestowanie jakiejś części swojego czasu w e-biznes jako alternatywnego źródła dochodu, cały czas pracując. W ten sposób nie tylko zarabiasz na obecne potrzeby pracując na etacie. Inwestując swój czas, w e-biznes, zabezpieczasz swoją przyszłość. Praca w internecie nie wymaga od Ciebie przekopywania wąwozu lub przerzucania 5 ton węgla dziennie. Owszem trzeba się zaangażować i trochę na ten temat dowiedzieć ale to kiedyś zaowocuje.

Pamiętaj, że nikt nie każe Ci tyrać 8 godzin dziennie, a następnie przyjść do domu i spędzić kolejne 8 godzin przed komputerem. E -biznes nie wymaga takich poświęceń. Spróbuj co 2-3 dni posiedzieć godzinkę, dwie i poczytać blogi o zarabianiu lub mądrą książkę ludzi, którzy osiągnęli sukces w ten sposób. Zacznij się uczyć tematu zarabiania w internecie ale zrób to spokojnie. Z czasem, nawet nie zauważysz kiedy, będziesz wiedział jak zacząć zarabiać w internecie.

Kiedy już zaczniesz zarabiać, a internetowy biznes będzie przynosił konkretne zyski, z których będzie można żyć pomyśl o zajęciu się tylko nim. Dopiero wtedy zastanów się czy nie warto zainwestować więcej czasu w internetowy biznes i zrezygnować z pracy na etacie.

 

Bajka na koniec

Na koniec zapraszam Was wszystkich do obejrzenia krótkiej bajki o Pablo i Bruno, którzy także zmagali się z tym samym problemem.

Pamiętajcie! Pracujcie mądrze, a nie ciężko.

Pozdrawiam serdecznie!

Wilk e-biznesu

Jedna myśl na temat “Dochód Pasywny – Zarabianie w Internecie kontra Praca na Etacie

  1. Świetny artykuł, przedstawiający jak to jest z tym pasywnym zarobkiem w rzeczywistości bez ściemy i naciągania na linki partnerskie. Większość ludzi liczy na grube tysiące z internetu bez większego zaangażowania, a w rzeczywistości w zarabianie na internecie trzeba włożyć więcej wysiłku niż w prace na etacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *