biznes idealny

Biznes idealny – czyli jak zacząć własny e-biznes

Zapraszam serdecznie na mój nowy wpis o tym jak zacząć biznes idealny. Będzie to zlepek wszystkich moich doświadczeń związanych z zakładaniem różnych projektów. Wszystko w postaci pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy zakładaniu własnego e-biznesu. Przede wszystkim mam nadzieję, że przy pierwszym podejściu zaczniesz swój biznes idealny bez popełniania moich błędów. 

Zanim coś zrobisz, pomyśl!

Naprawdę warto jest czasem wziąć kartkę, zapisać pomysł, a następnie się nad nim zastanowić przez kilka dni. Zanim weźmiesz się za robotę po prostu obmyśl sobie cały plan. Praca w internecie kosztuje masę czasu i motywacji. Bardzo łatwo jest się zniechęcić. Zrób więc rozeznanie rynku. Sprawdź jak duża jest konkurencja w danej dziedzinie. Sprawdź w czym możesz być lepszy od konkurencji, a czego na pewno nie dasz rady zrobić. Czasem kilka dni myślenia może oszczędzić nam masę nerwów i czasu. Nadmierny perfekcjonizm to także problem. Jeżeli będziesz dopieszczał każdy szczegół i nie puścisz projektu dalej to nic nie zarobisz.

 

Jak zacząć biznes idealny?

Etap 1 – Pomysł

 1. Przede wszystkim daj sobie trochę czasu może to być kilka do kilkunastu dni. Przez cały czas zapisuj wszystkie swoje pomysły. Nie ważne czy lepsze czy gorsze. Zapisuj wszystko.
 2. Następnie kiedy czas myślenia dobiegnie końca znajdź dla siebie trochę czasu. Weź kawę lub cokolwiek co Cię relaksuje i usiądź spokojnie. Przygotuj wszystkie pomysły, które zapisałeś. Zastanów się przez chwilę nad każdym z nich. W tym etapie musisz zostawić 3 najlepsze pomysły. Resztę po prostu odrzuć lub zostaw je na inny raz.
 3. Wybrałeś 3 pomysły. Teraz dokładnie przeanalizuj każdy z nich pod kątem kilku poniższych punktów.
  • stwórz główny zarys projektu, jak twój pomysł miałby wyglądać w praktyce, niech to będzie opis ogólnikowy, na szczegóły przyjdzie czas później,
  • jak spieniężyć pomysł, czyli po prostu na czym byś zarabiał
  • określ grupę odbiorców twojego projektu, czyli: grupa zawodowa, wiek, zainteresowania, średnie dochody,
  • sprawdź czy twój pomysł nie jest zbyt drogi dla określonej grupy odbiorców, jeżeli jest to zobacz co możesz zmienić,
  • zastanów się jakie środki będzie trzeba wyłożyć na wykonanie danego projektu, czyli wszystkie koszty, ilość pracy, oczywiście jeżeli masz umiejętności jak obróbka grafiki, programowanie, itp. to koszty się zmniejszą więc też to uwzględnij,
  • zastanów się czy masz możliwość rozwoju,

 

Etap 2 – Wybór właściwego pomysłu

Poprzedni etap był przygotowaniem do właściwego wyboru pomysłu. Im dokładniej wszystko opisałeś tym łatwiejszy będzie Twój wybór teraz.

W praktyce powinieneś mieć 2-3 kartki z opisanymi wcześniej wszystkimi punktami, które Ci przedstawiłem.

Zastanów się teraz dokładnie nad każdym z nich pod kątem tego co chciałbyś robić. Najlepiej jest wybierać to w czym czujesz się najlepiej. Pamiętaj, że to może być twoja nowa praca na całe życie.

Poczekaj jeszcze z wyborem! To nie wszystko.

Teraz punkt najważniejszy… Pokaż swój pomysł zaufanemu przyjacielowi, przyjaciółce, komuś z rodziny. Najlepiej komuś komu ufasz. Jeżeli nie masz kogoś takiego to zawsze możesz skorzystać z ankiet na forach internetowych. Jeżeli mądrze sformułujesz pytania to nie zdradzisz swojego pomysłu, a uzyskasz oczekiwane opinie.

W tym punkcie chodzi o to aby przedyskutować z kimś swój pomysł. Często w euforii nie zauważałem podstawowych błędów projektu. Dlatego tak ważne jest aby spojrzał na to ktoś z boku. Niech kolega czy koleżanka wypowiedzą się na temat tego co napisałeś. Plusy i minusy, co im się podoba, a co nie. Ważne aby zawsze szczegółowo opisać problem. „Nie bo nie” nie jest argumentem 🙂 Jeżeli się z tym nie zgadzasz to przedstaw kontrargumenty. W ten sposób powinniście wyeliminować część problemów, których dotychczas mogłeś nie wiedzieć.

Jeżeli zostało kilka nierozwiązanych problemów to postaraj się je rozwiązać jeszcze teraz. Nie chcesz przecież aby małe problemy teraz, okazały się niemożliwe do przejścia później, kiedy zainwestujesz swój czas i pieniądze.

Jeżeli uzyskasz satysfakcjonujące Cię odpowiedzi to dokonaj wyboru.

Może się okazać, że wszystkie 3 pomysły okazały się zbyt trudne do rozwiązania. Spokojnie! Tak też się zdarza 🙂 Daj sobie kilka dni czasu i wróć do Etapu 1. Słyszałem, że najlepsze pomysły przychodzą pod prysznicem… może warto spróbować 🙂

 

Etap 3 – Pomysł na biznes idealny

Udało się! Masz już swój pomysł idealny ale jak to się mówi jest on jeszcze „w praniu”. W tym momencie musisz dopracować wszelkie szczegóły. Stworzyć niestandardowy biznes plan.

Co? Myślałeś, że w e-biznesie nie trzeba biznes planu?

Zastanów się jak inaczej ocenisz czy przedsięwzięcie Ci się opłaci? Niestety, bądź „stety” nie ma innej drogi. Uwierz mi, że kiedy skończysz go pisać, inaczej spojrzysz na całość.

Tak więc zaczynamy tworzyć Twój niestandardowy e-biznesplan 🙂

Uzupełnij poniższe punkty:

 1. Streszczenie pomysłu (ogólnie kilka zadań o całości, czyli mniej więcej wszystko to co w etapie 1).
 2. Nazwa dla pomysłu.
 3. Opis dla pomysłu (jedno maximum 2 krótkie zdania opisujące Twój projekt).
 4. Słowa kluczowe (2-3 pojedyncze słowa opisujące projekt).
 5. Zarys całości (szkice, rysunki, plany, wygląd i mapa strony, wszystko co pomoże dokładnie określić szczegóły projektu).
 6. Dokładne określenie grupy odbiorców (wiek, zamożność, status związku, status zawodowy, itp.).
 7. Dokładne określenie zapotrzebowania na produkt.
 8. Dokładne określenie sposobu zarobków (sprzedaż, reklamy, programy partnerskie, sklep).
 9. Lista rzeczy praktycznych do zrobienia (strona, blog, fanpage, grafika, programowanie, reklama, SEO, itp).
 10. Co możemy zrobić sami.
 11. Za co musimy zapłacić (wysokość inwestycji, koszty produktów, SEO ).
 12. Ile osób trzeba do pomocy (ewentualne spółki, partnerstwo, współpraca, itp).
 13. Określenie ile czasu będzie wymagać stworzenie projektu (przypisanie liczby godzin do określonej czynności).
 14. Określenie czasu ile będzie potrzebne do prowadzenia skończonego projektu (ile osób, ile godzin dziennie).
 15. Określenie sposobu i kosztów reklamy.
 16. Dokładne określenie możliwości rozwoju (co można dodatkowo podpiąć pod projekt w celu zwiększenia zysków).
 17. Podsumowanie wszystkich kosztów i nakładu pracy.

Na podstawie tak określonego planu, czarno na białym widzisz czy warto w dany biznes wejść czy nie. Dokładnie widzisz ile czasu będzie Cię kosztować stworzenie tego oraz czy warto zainwestować, w niektóre części aby zminimalizować czas. Prosty przykład… jeżeli grafikę zrobi Ci kolega, za 100 czy 150 PLN, a tobie zejdzie z tym tydzień to może warto zlecić grafikę temu koledze, a samemu zająć się czymś innym. Warto myśleć nad takimi sprawami wcześniej bo szkoda Twojego czasu i nerwów. Nie bez powodu wielu przedsiębiorców mawia „czas to pieniądz”.

 

Podejmij decyzję

Nie będę się tutaj zbytnio rozpisywał. Wszystkie poprzednie rozdziały miały pomóc Ci podjąć właściwą decyzję. Naprawdę! Gdybym w ten sposób zaczynał wszystkie swoje początkowe projekty, to licząc same stracone pieniądze byłbym lekko z 50 tyś na plusie. Nie mówię o straconym czasie bo jednak każdy nawet nieudany projekt dał mi jakieś doświadczenie. Dzięki temu ucząc się na własnych błędach mogę przekazać zdobytą wiedzę Wam.

Nigdy nie dojdziemy do 100% perfekcji ale warto wszystko dokładnie przemyśleć aby zmaksymalizować swoje szanse na powodzenie.  Biznes idealny to nie mrzonka, a realny do osiągnięcia cel.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie zapisz się do mojego newslettera. Co jakiś czas będę wysyłał listę najnowszych wpisów. Być może znajdziesz w nich coś dla siebie.
Dodatkowo w prezencie dostaniesz mój KOMPLEKSOWY PORADNIK ZARABIANIA NA POLECANIU GIER KOMPUTEROWYCH

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Wilk e-biznesu

 

Jedna myśl na temat “Biznes idealny – czyli jak zacząć własny e-biznes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *